menusearch
  • Äänikirjat
  • micPodcastit
  • radiosRadiot
  • account_circleOma Supla
  • search
  • help_outline

Hakaristirouvat – Naiset kolmannen valtakunnan huipulla - äänikirjaSupla+

Tutut nimet Göring, Goebbels, Himmler, Heydrich ja Hess kertovat absoluuttisesta vallasta natsi-Saksan huipulla. Historian varjoihin ovat sen sijaan jääneet Emmy, Magda, Lina, Ilse ja muut kolmannen valtakunnan johtajien puolisot. Naiset Natsi-Saksan huipulla kamppailivat vallasta, kampittivat toisiaan ja tiesivät miestensä hirmuteoista.

Historiantutkimus on kohdellut natsijohtajien rouvia vähäisinä hahmoina, mutta heidän kotonaan työskenteli orjatyövoimaa, seinät olivat täynnä varastettuja taideaarteita ja illallispöydät notkuivat keskitysleirien tuottamia ruokia. Johtajien puolisot vaikuttivat miestensä ratkaisuihin ja kilpailivat Hitlerin suosiosta.

Väkevästi kirjoitettu Hakaristirouvat näyttää ensimmäistä kertaa naisten tien kolmannen valtakunnan huipulle ja sieltä kohti tuhoa ja sodan jälkipuintia.

James Wyllie on tietokirjailija, joka on aiemmin kirjoittanut kirjoja maailmansodista sekä käsikirjoittanut tv-sarjoja muun muassa BBC:lle.

Kirjailija
James Wyllie
Kesto
12 t 19 min
Lukija
Maria Jyrkäs
Kategoria
Seikkailu
Kustantaja
Atena
Julkaistu
22.12.2020
ISBN
9789523007970
Formaatti
Äänikirja
Hakaristirouvat – Naiset kolmannen valtakunnan huipulla - äänikirja
play_arrowAloita kirjan kuunteluadd_circle_outlineLisää kirjahyllyyn

Samankaltaisia kirjoja

Saman kategorian kirjoja

Uusimmat kirjat Suplassa

Saman kirjailijan kirjoja

Saman henkilön lukemia kirjoja

KäyttöehdotTilausehdotTietosuojalausekeOma podcast Suplaan?Äänikirjojen lukijaksi?HinnastoAsiakastukiMainostajalleRuutuEvästekäytännötEvästeasetukset